Pieśni religijne

mar 7, 2017 przez

Pieśni religijne

Śpiewamy je co niedzielę, w święta oraz w innych uroczystościach kościelnych, oznaczają modlitwę, podziękowania, przeproszenia dla Boga, Jezusa i Maryi. Trwają już od średniowiecza ” pieśni religijne teksty ” pojawiły się w Polsce, gdy lud zaczął się włączać do liturgii, używając ojczystego języka. Pierwsze pieśni są bardzo mocno związane z chorałem, zarówno melodie jak i teksty z tekstami łacińskimi.
” Żywa tradycja ” – to zasób śpiewów religijnych przekazywanych z pokolenia na pokolenie, najczęściej drogą pamięciową. Pamięciowy przekaz jest bardzo istotny element w naszym życiu, tworzą ogromnie bogaty i zróżnicowany repertuar, możemy podzielić według podziału : śpiewane w kościele lub po za kościołem. O przywiązaniu do tradycji, świadczy też ogromnie spontaniczny sposób wykonania pieśni.

 

Śpiewając w sposób autentyczny, przeżywamy wykonywane przez siebie pieśni, czujemy potrzebę wyśpiewania się, czyli jest to dla nas rodzaj modlitwy, są jednym z najważniejszych elementów naszej tradycji i kultury. Na przestrzeni wieków powstały tysiące pieśni, jest tak duże, że nie sposób ich dokładnie zliczyć, do czasów współczesnych przetrwało tysiące melodii o charakterze ludowym, religijnych czy patriotycznych, a i obecnie pisane są nowe, zaliczane do tych gatunków, a zyskujące dużą popularność.