Co zrobić, gdy nasze mieszkanie zostanie zalane?

lut 15, 2022 przez

Co zrobić, gdy nasze mieszkanie zostanie zalane?

Zalanie mieszkania przez sąsiada mieszkającego na wyższej kondygnacji to bardzo częste zdarzenie, które potrafi wyrządzić wiele szkód. Co zrobić, gdy nasze mieszkanie zostanie zalane?

Jakie są przyczyny zalania mieszkania?

Zalanie mieszkania to takie zdarzenie z którym każdego zmaga się mnóstwo właścicieli mieszkań. Najczęstsze przyczyny to:

  • powódź
  • awaria wężyka w pralce lub zmywarce
  • awaria instalacji wodnej w podłodze czy też w ścianie
  • intensywne opady deszczu lub śniegu

Co zrobić, gdy mieszkanie zostanie zalane?

Niezwykle ważne jest, aby w takiej sytuacji zachować zimną krew. Nigdy nie należy panikować, lecz w miarę możliwości zdiagnozować przyczynę i jak najszybciej powstrzymać rozprzestrzenianie się szkody.

Jeśli źródłem problemu jest pralka czy zmywarka, to wówczas
trzeba zakręcić czym prędzej odpowiednie zawory. Dzięki temu można przynajmniej częściowo ograniczyć straty zarówno w swoim, jak i w mieszkaniu sąsiada.

Gdy awaria dotyczy pionów kanalizacyjnych, to wówczas konieczna jest pomoc zarządcy budynku. Gdy zostanie ona wstępnie opanowana, to wówczas należy zgłosić ubezpieczycielowi mieszkania fakt wystąpienia szkody. W tym celu należy przygotować wykaz uszkodzonych przedmiotów, który to będzie potrzebny rzeczoznawcy do wyceny szkody.

Jak osuszyć zalane mieszkanie

Gdy kwestie związane z wypłatą odszkodowania przez ubezpieczyciela zostaną załatwione, wówczas należy czym prędzej podjąć kroki związane z osuszeniem powierzchni. Zalane mieszkanie jest bowiem źródłem wilgoci, a w następstwie niebezpiecznych dla zdrowia pleśni i grzybów.

Osuszanie zalanych ścian nie należy do łatwych zadań. Na zalanych powierzchniach pozostają bowiem smugi i wybrzuszenia złuszczonych warstw farby, gładzi czy położonej tapety.

Jeśli szkoda jest niewielka, to wówczas można spróbować wdrożyć naturalne osuszanie. W tym celu należy otworzyć wszystkie okna, drzwi oraz kratki wentylacyjne. Zapewnienie ciągłego dostępu powietrza do mieszkania często przynosi oczekiwane efekty.

Warto też uruchomić centralne ogrzewanie, niemniej temperatura nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza. Jeśli będzie ona zbyt wysoka, to wówczas może uszkodzić meble oraz sprzęt znajdujący się w mieszkaniu.

Gdy powyższe sposoby okażą się nieskuteczne, to wtenczas warto zainwestować w osuszacz powietrza, który będzie potrafił doskonale absorbować wilgoć ze ścian. Sprzęt ten potrafi przyspieszyć osuszanie murów. Jego jedynym minusem jest to, że pochłania dość dużo energii elektrycznej.

Chcąc skutecznie uporać się z zalanymi ścianami warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Doświadczeni fachowcy potrafią skutecznie usunąć wilgoć nawet z trudno dostępnych zakamarków.

Polecamy skorzystać z profesjonalnej firmy oferującej osuszanie budynków.

Podobne

Tagi