Czym są i jakie funkcje spełniają nasady kominowe?
Zadaniem komina jest odprowadzanie spalin z komory spalania urządzenia grzewczego. Od jego konstrukcji zależ sprawność instalacji grzewczej oraz bezpieczeństwo mieszkańców. Jednym z elementów nowoczesnych kominów systemowych są specjalne zakończenia. Warto więc wiedzieć, czym są i jakie funkcje spełniają nasady kominowe.
Czym są nasady kominowe?
Nasady kominowe to specjalne elementy, których zadaniem jest usprawnienie kominów spalinowych bądź wentylacji grawitacyjnej wywiewnej. Nasady kominowe dostępne są w kilku wariantach, jako nasady stałe, obrotowe i samonastawne. Montuje się je na zakończeniu przewodów kominowych. Zbudowane są z wysokiej jakości blachy stalowej, zabezpieczonej antykorozyjnie i odpornej na działanie czynników zewnętrznych, a także zawartych w spalinach niszczących kwasów. Z szerokim asortymentem nasad kominowych zapoznać się można, odwiedzając witrynę internetową dystrybutora systemów kominowych Tanie Kominy z Wałcza, który oferuje również kominy ocieplone zewnętrzne, stalowe owalne wkłady kominowe, kominy kwaso-żaroodporne owalne oraz kominy MKD premium itp.
Dlaczego nasady kominowe są ważne?
Zadaniem kominów klasycznych, kwasoodpornych czy kominów dwuściennych jest odprowadzenie spalin poprzez wytworzenie ciągu kominowego. Może zostać on zakłócony przez różne okoliczności, najczęściej przez szybki ruch mas powietrza nad wylotem komina, spowodowany zmianami ciśnienia atmosferycznego, złą pogodą, a także wiatrami, zwłaszcza w okolicach o specyficznym ukształtowaniu terenu. Brak właściwego ciągu kominowego może ograniczać swobodne wydostawanie się spalin. Pogarsza to sprawność urządzeń grzewczych, a także może powodować niebezpieczne dla mieszkańców zatrucia.
Jak działają zakończenia kominowe?
Prostej konstrukcji stałe nasady kominowe nie zmieniają położenia w stosunku do wiejącego wiatru. Poprawiają siłę ciągu kominowego, wykorzystując zjawisko podciśnienia, które powstaje po stronie zawietrznej nasady. Z kolei nasady samonastawne samoczynnie obracają się zgodnie z kierunkiem wiatru i ułatwiają swobodne wydostawanie się spalin i dymów z przewodu kominowego. Trzecim typem są obrotowe nasady kominowe. Wyposażone są w części ruchome o specjalnej geometrii, które napędzane siłą wiatru generują podciśnienie zasysające spaliny z przewodu kominowego.