Oczko wodne w naszym ogrodzie.

lut 18, 2021 przez

Oczko wodne w naszym ogrodzie.

Ogród to miejsce, w którym zwłaszcza w porze letniej spędzamy bardzo dużo czasu. Odpoczywamy w nim po ciężkim dniu, relaksujemy się i spędzamy wspólny czas z rodziną lub przyjaciółmi. Dlatego tak ważny jest jego wystrój i odpowiednie urządzenie. Ma on być dla nas oazą spokoju. Każde nawet najmniejszy element musi ze sobą współgrać i tworzyć jedną całość.

Oczko wodne w naszym ogrodzie

Pięknie zaaranżowane oczko wodne to marzenie nie jednego posiadacza ogrodu. Piękna roślinność, kamienie, oświetlenie potrafią nadać nawet zwyklej sadzawce niesamowitego wyglądu i uroku. Posiadanie oczka wodnego jest możliwe już w ogrodzie o średniej wielkości, co prawda jesteśmy wtedy ograniczeni jeżeli chodzi o jego wielkość, ale jeżeli mamy trochę terenu możemy stworzyć ciekawą aranżację. Oczko może mieć regularny lub nieregularny kształt. Te o kształcie nieregularnym i odpowiednim obsadzeniu roślinnością wydają się optycznie większe. Ponadto zawsze lepiej je wkomponować w ogród.

Musimy pamiętać, że im większe oczko wodne tym łatwiej zachować nam w nim równowagę mikrobiologiczną. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na większe oczko ( pow. 10 mkw.) i głębokie powyżej 40 cm to musimy być świadomi, że czeka nas ciągła ingerencja, aby zachować czystość zbiornika. Szybciej będzie się w ni nagrzewała woda, co będzie sprzyjało rozwojowi glonów i bakterii.

Jakie miejsce wybrać?

Najlepiej jak oczko wodne znajduje się w miejscu, gdzie słońce nie pada cały dzień. Jeżeli będzie znajdował się blisko drzew to liście, które będą opadać przyczynią się do zanieczyszczeń i zamulania dna. Także ciągłe nasłonecznienie sprawi, że w wodzie będą nagminnie rozwijały się glony, a woda szybciej będzie odparowywała. Decydując się na oczko warto pomyśleć także o jego oświetleniu. Można podprowadzić oświetlenie elektryczne lub wybrać lampki solarne. W przypadku tych drugich możemy zmieniać ich umiejscowienie wedle naszego upodobania. Wybór oświetlenia ( intensywność, kolor, kształt) jest przeróżna i każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Podobne

Tagi