Jakie obrzeża meblowe wybrać?

paź 6, 2021 przez

Jakie obrzeża meblowe wybrać?

Za wrażenie, które daje dany mebel odpowiada jego wykończenie. Detale, którymi są między innymi gałki, uchwyty czy rzeźbienia. W nowoczesnym, minimalistycznym stylu to gałki lub uchwyty są jedynym zdobieniem tych mebli. Meble wykonane z płyt wiórowych wymagają dodatkowego wykończenia brzegów – jedynie meble drewniane nie potrzebują obrzeży meblowych.

Meble z płyt wiórowych powinny zostać wykończone taśmą kryjącą ich krawędzie. Są to obrzeża meblowe, które świetnie pełnią rolę dekoracji, ale są także skuteczną ochroną dla krawędzi wszelkich półek, drzwiczek szafek czy szuflad. To dzięki nim te elementy mebli nie wyszczerbiają się ani nie ulegają jakimkolwiek uszkodzeniom mechanicznym.

Taśmy, które tworzą obrzeża meblowe dzielą się głównie na dwa typy: PCV i ABS. PCV są niezwykle odporne na wilgoć oraz mechaniczne uszkodzenia. Ich montaż, a właściwie przyklejenie jest proste ze względu na ich niebywałą elastyczność. Za to taśmy ABS są dodatkowo odporne na promienie UV, a także na możliwość przebarwień. Klei się je w inny sposób, co bywa problemem dla niektórych.

Obrzeża meblowe powinny być dobierane do mebla pod względem jego dekoru, a także szerokości obrzeży. W takim wypadku, montaż taśm nie powinien stanowić problemu, ani wymagać jakichkolwiek dodatkowych czynności.

Szukając odpowiedniej taśmy wykończeniowej do mebla należy wziąć pod uwagę jego barwę i strukturę i dostosować do niej cechy taśmy. Ponadto zwrócić należy uwagę na szerokość taśmy, a także sposób jej montażu. Staranny dobór obrzeży meblowych pozwoli na idealne wykończenie mebla wykonanego z płyty wiórowej.

Obrzeża meblowe, a właściwie większość z nich, dopasowana została do standardowych wzorów płyt meblowych. Dzięki temu znacznie łatwiej jest znaleźć takie, które najlepiej sprawdzą się przy naszym meblu. W dobrych hurtowniach płyt meblowych i akcesoriów, dostępny jest ogromny wybór obrzeży meblowych, dlatego warto poświęcić chwilę na odszukanie takiej, która najlepiej nam będzie pasować.

Podobne

Tagi