Do czego służą wentylatory wysokotemperaturowe?

kwi 17, 2023 przez

Do czego służą wentylatory wysokotemperaturowe?

W instalacjach wentylacji bytowej oraz w instalacjach wentylacji przemysłowej stosowane są różne rodzaje wentylatorów. Można podzielić je pod względem budowy, sposobu montażu, a także mechanizmu działania. Do grupy wentylatorów przemysłowych o specjalistycznym zastosowaniu zaliczamy m.in. wentylatory wysokotemperaturowe. Do czego służą? Gdzie znajdują zastosowanie? Wyjaśniamy.

Wentylatory wysokotemperaturowe – budowa i sposób działania

Wentylatory wysokotemperaturowe niewiele różnią się pod względem sposobu działania od pozostałych typów wentylatorów. Te wentylatory wywiewne powstają jednak z nieco innych materiałów. Do produkcji wentylatorów wysokotemperaturowych stosowane są odporne na działanie wysokiej temperatury tworzywa i metale, dzięki którym cechują się one wyjątkową trwałością i odpornością na uszkodzenia.

Każdy element wentylatora wysokotemperaturowego musi powstać z materiałów, które mogą pracować w określonym zakresie temperatur. Ze względu na różne zastosowanie, wyróżniamy wentylatory wysokotemperaturowe, które mogą pracować w temperaturze poniżej 100 stopni Celsjusza, w temperaturze powyżej 100 stopni Celsjusza, a także w temperaturze, która przekracza kilkaset stopni Celsjusza. Wysokiej jakości wentylatory wysokotemperaturowe oferuje np. polska firma Klimawent, w której asortymencie znajdują się różnego rodzaju urządzenia o przemysłowym zastosowaniu.

Wśród wentylatorów wysokotemperaturowych możemy wyróżnić urządzenia przystosowane do montażu w dachu oraz w kanałach wentylacyjnych. Wybór odpowiedniego rozwiązania musi uwzględniać zastosowanie wentylatora, którego głównym zadaniem jest usuwanie poza pomieszczenie powietrza o wysokiej temperaturze.

Gdzie stosowane są wentylatory wysokotemperaturowe?

Wentylatory przeznaczone do usuwania gorącego powietrza bardzo często znajdują zastosowanie w zakładach przemysłowych, w których procesy technologiczne wpływają na wzrost temperatury otoczenia. Wentylatory wysokotemperaturowe są montowane np. w hutach i fabrykach, a także w instalacjach przeciwpożarowych. W tym przypadku mamy do czynienia z wentylatorami wysokotemperaturowymi oddymiającymi.

Wentylatory wysokotemperaturowe muszą zostać precyzyjnie dobrane do swojego zastosowania. Proces wyboru wentylatora musi uwzględniać m.in. zakres temperatur, a także obecność w powietrzu różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Podobne

Tagi