Projektowanie terenów zielonych

maj 21, 2021 przez

Projektowanie terenów zielonych

Trudno jest wyobrazić sobie miasto czy miasteczko bez choćby skrawka zieleni, gdzie można by przysiąść na ławce i zaznać chwili relaksu. Wszelkiego rodzaju parku, skwery czy ogrody stanowią ważną część krajobrazu – przez zgromadzoną roślinność dają odpowiedni cień, zachodzi korzystna wymiana gazowa, kiedy to dwutlenek węgla zamieniany jest w potrzebny człowiekowi tlen. Takie miejsca potrzebują jednak odpowiedniego rozplanowania. Na czym polega projektowanie terenów zielonych? Poniżej odpowiedź na to pytanie.

Na potrzeby parków, skwerów

Tereny zielone to specjalnie ukształtowane zgodnie z planami zabudowy miast tereny otwarte pokryte wszelkiego rodzaju roślinnością. Stają się obszarami wielu funkcji: rekreacji, wypoczynku, często są miejscem działalności lokalnych i społecznych. To przestrzeń przyjazna mieszkańcom. Ich utworzenie i piecza spoczywa na władzach miasta.

Stworzenie terenów zielonych wiąże się z odpowiednią realizacją – do takiego przedsięwzięcia najlepiej jest zawiązać współpracę z doświadczonymi projektantami, którzy potrafią je nie tylko stworzyć, ale i utrzymać cały czas tak samo pięknie.

Aby było pięknie przez lata

Szukając zespołu, który zaprojektuje tereny zielone, pod uwagę wziąć należy to, by wykonawca zgodnie z założeniem zrealizował wszystkie punkty dotyczące tego zadania. Projekt takich terenów powinien uwzględnić wizję wykonawcy, jak i oczekiwania klienta. Powinien starać się wydobyć zalety obszaru, na którym teren zielony ma powstać, i starać się przykryć jego ewentualne wady.

W projekcie uwzględnione zostać winno ukształtowanie terenu, występowanie cieków wodnych i stawów, rodzaj gleby, jaki występuj, i roślinność, która już się na nim znajduje. To sprawia, że cały projekt jest przygotowany gruntownie, a także dopasowany do obszaru, gdzie powstanie teren zielony, i zgodny z jego przeznaczeniem.

Poza rozmieszczeniem wysokiej, średniej i niskiej roślinności w projekcie powinno znaleźć się miejsce na tak zwaną „małą architekturę”: ławki, altany czy pergole. Jeżeli teren ma w sobie zawierać także wyodrębnione miejsce na spotkania mieszkańców czy na przykład grilla, projekt także bierze jego istnienie pod uwagę i uwzględnia w planach.

Teren dla każdego na lata

Tworząc projekt terenu zielonego, projektant powinien również rozplanować wszystko tak, by przy pielęgnacji i utrzymaniu mógł posłużyć przez wiele lat, stanowiąc miejsce wypoczynku, rekreacji, spotkań towarzyskich czy lokalnych wydarzeń.

Nie należy więc podchodzić do tego bez zastanowienia i spośród wielu firm wybrać tę, która w największym stopniu będzie w stanie spełnić oczekiwania.

Więcej o projektowaniu terenów zielonych: https://greensolutions.com.pl/projektowanie-terenow-zieleni-od-a-do-z/

Podobne

Tagi