Projektowanie wnętrz z wykorzystaniem elementów vintage
Projektowanie wnętrz z wykorzystaniem elementów vintage
Aktualnie coraz więcej osób stawia na projektowanie wnętrz z wykorzystaniem elementów vintage. Ten styl jest bardzo modny, daje dużo możliwości i pozwala na stworzenie wyjątkowej, oryginalnej aranżacji. W artykule przedstawimy, co to takiego „vintage”, jakie elementy wykorzystać, by stworzyć nowoczesne, a zarazem stylowe wnętrza oraz jakie są najważniejsze zasady projektowania z wykorzystaniem tego stylu.
Czym jest styl vintage?
Styl vintage to zbiór elementów wywodzących się z różnych epok, które wspólnie tworzą oryginalną aranżację. Może składać się na nią wiele różnych elementów – od mebli i dodatków, przez kolory, aż po style. To wszystko sprawia, że takie wnętrze jest niepowtarzalne i jednocześnie bardzo oryginalne. Warto zaznaczyć, że vintage to nie antyk. Meble czy zastawa z przełomu XIX i XX wieku to już antyki, które mają swoją wartość historyczną i kolekcjonerską. Zaś vintage to styl, który odwołuje się do przeszłości, ale ma bardziej subtelny charakter.
Najciekawsze elementy do vintage wnętrz
Styl vintage nie oznacza, że pomożemy sobie jedynie z meblami z ery lat 60′. W tym przypadku można pozwolić sobie na znacznie więcej. Jednym z najciekawszych elementów są podłogi z drewna – najlepiej jeśli są nieco postarzane lub posiadają fakturę podobną do tej, jaka była popularna w piwnicach lub w starych pałacach. Stare wiekowe kredensy, szafy czy łóżka to równie dobre pomysły, ale ważne, by nie dominowały w pomieszczeniu. Idealnym kompromisem będą dekoracyjne dodatki, które użyczymy w stylu vintage – lampy, ręcznie haftowane poduszki, stare radio, a nawet zabawki z przeszłości.
Zasady projektowania wnętrz z wykorzystaniem stylu vintage
Oto kilka zasad projektowania wnętrz z wykorzystaniem stylu vintage:
-
Łączenie różnych stylów – vintage może być źródłem inspiracji dla innych stylów, np. nowoczesnego, minimalistycznego, ekologicznego, w stylu prowansalskim.
-
Utrzymywanie równowagi – ważne, by nie przesadzić z ilością starych elementów, gdyż może to zdominować wnętrze.
-
Kolorystyka – ciepłe, stonowane odcienie kolorów nadadzą wnętrzu klimatu i uroku.
-
Ręcznie robione dodatki – haftowane poduszki, szmaciane lalki czy rzeźby z gliny są doskonałym uzupełnieniem wnętrza.
-
Upcycling – wskrzeszanie starych mebli lub przedmiotów poprzez dodanie nowoczesnych akcesoriów lub delikatną wstawkę nowego koloru.
Projektowanie wnętrz w stylu vintage to bardzo ciekawa i inspirująca propozycja dla osób, które chcą stworzyć niepowtarzalne i stylowe pomieszczenia. Dzięki wykorzystaniu różnych elementów z przeszłości, możemy uzyskać niepowtarzalny klimat naszych wnętrz. Warto jednakże zachować umiar w stosowaniu starych elementów, aby nie wprowadzić do całej aranżacji chaosu i zniszczyć nasz zamierzony cel.