Wnętrza w stylu skandynawsko-industrialnym: Zimna surowość i ciepła prostota
Wnętrza w stylu skandynawsko-industrialnym: Zimna surowość i ciepła prostota
I. Dobór kolorów i materiałów
Wnętrza w stylu skandynawsko-industrialnym to połączenie surowych elementów typowych dla stylu industrialnego z minimalistycznymi rozwiązaniami skandynawskiego designu. W takim aranżacji wyróżniają się przede wszystkim kolory i materiały.
- Kolorystyka
Kolory, jakie odnajdą się w wystroju pomieszczeń w tym stylu, to przede wszystkim biele, szarości, beże i czernie. Mogą pojawić się też mocniejsze akcenty, np. granatowe, czerwone czy ciemnozielone.
- Materiały
Charakterystycznym materiałem przy tym stylu są surowe materiały takie jak beton, ciemne drewno, cegła, metal. Jednak nie należy przesadzać i zapełniać wnętrza jedynie elementami surowymi. Ważny jest spokój i równowaga. W aranżacji w stylu skandynawsko-industrialnym równie ważne jak surowe elementy są ozdoby i dodatki wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno, skóra czy proste tkaniny.
II. Meble i dodatki
Wyposażenie wnętrza w stylu skandynawsko-industrialnym to głównie meble o prostej, a zarazem geometrycznej formie. Zazwyczaj wykonane są z surowych materiałów, takich jak metal, drewno, beton czy skóra.
- Meble
Charakterystyczne dla tego stylu są masywne stoły z drewna, stalowej ramy z ozdobnymi śrubami. Często w wystroju spotyka się również proste półki, a także metalowe szafki, które pasują idealnie do surowych ścian.
- Dodatki
Wnętrza w stylu skandynawsko-industrialnym podobnie jak w stylu skandynawskim zawierają dużo roślin oraz kwiatów. Lampy z metalu, słoiki na przyprawy, drewniane pudełka na biżuterię to zaledwie kilka z wielu dodatków, które pasują do takiej aranżacji i spółgrają z surowymi elementami, nadając wnętrzom ciepłego charakteru.
III. Kuchnia i łazienka
Styl skandynawsko-industrialny zyskuje również popularność w aranżacji kuchni i łazienek. Doskonale sprawdzi się wtedy połączenie surowych i nierdzewnych elementów z delikatnymi akcesoriami oraz dodatkami nawiązującymi do stylu scandinavian, np drewnianymi ręcznikami, białymi tekstyliami czy roślinami.
- Kuchnia
Kuchnia z reguły jest prosta i funkcjonalna. W takim przypadku proponowane są blat z ciemnego drewna lub z betonu, a także ciemne płytki, które równoważą biel ścian. Drewniane krzesła, wiszące lampy i dodatki z natury pełnią funkcję kolorystyczną oraz dodają domowej atmosfery.
- Łazienka
W łazience można połączyć elementy surowego industrialu z delikatnymi tkaninami oraz delikatnymi detalami. W takim przypadku można zastosować białe płytki, a do tego metalowe dodatki, ogromne lustra i minimalistyczne łazienki szafki w kontrastowych do białych ścian kolorach.
IV. Oświetlenie i dekoracja okien
Wnętrza w stylu skandynawsko-industrialnym owo jeden z bardziej wymagających stylów, gdzie oświetlenie ma niebagatelny wpływ na nastrój mieszkania. Dlatego też zaleca się, aby w aranżacji zastosować naturalne źródła światła.
- Oświetlenie
Popularne wśród designerów i aranżerów są lampy z materiałów surowych, np. ze stali nierdzewnej, miedzi, z betonu lub drewna. Ważne, aby pasowały one do pozostałych aranżację.
- Dekoracja okien
Podobięństwo do surowych elementów można uzyskać również, dobierając delikatną i minimalistyczną dekorację okien. Warto postawić na jasne zasłony czy rolety w stonowanych kolorach z naturalnych materiałów, jak lina czy bawełna.
V. Styl skandynawsko-industrialny w pomieszczeniach
Styl skandynawsko-industrialny sprawdzi się w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu i charakterze. Wszędzie tam, gdzie chcemy pogodzić prostotę, funkcjonalność z surowością i niebanalnym designem.
- Salon
W salonie polecamy postawić na kanapę w kolorze czarnym lub szarym, plus modne obecnie skórzane fotele. Warto wyposażyć się w dużą drewnianą lub betonową półkę na książki oraz w wiszące oświetlenie.
- Sypialnia
Tutaj dobierzmy niskie łóżko bez ramy z drewna lub betonu, naturalne tekstylia, z szarych i białych materiałów, a do tego wiszące lampy. Koniecznie trzeba dodać rośliny oraz drewniane pudełka na biżuterię.
- Pokój dziecka
W pokoju dla dziecka postawmy na białe, proste meble: łóżko, szafki, półki. Zastosujmy drewnianą zabawkową skrzynkę, która zapewni nam dodatkowe miejsce do przechowywania. Warto też wykorzystać siatkowe kosze jako przegródki do organizacji drobiazgów.
Podsumowanie
Styl skandynawsko-industrialny to połączenie surowych materiałów typowych dla stylu industrialnego oraz minimalistycznego, pełnego prostoty designu stylu skandynawskiego. Wnętrza w tym stylu cechują się zimną surowością oraz ciepłą prostotą. Surowe elementy, takie jak beton, ciemne drewno czy metal harmonijnie grają z dodatkami wykonanymi z naturalnych materiałów – drewna, skóry i prostej tkaniny. W aranżacji w stylu skandynawsko-industrialnym równie ważne co surowe elementy są ozdoby i dodatki, które nadają wnętrzom ciepłego charakteru. Połączenie tych dwóch stylów daje wiele możliwości aranżacyjnych, zarówno w kuchni, w łazience, w pokoju dziecięcym, jak i w salonie czy sypialni.