Czym jest strop gęstożebrowy?
Wiele osób zgłębia tajniki branży budownictwa, żeby odpowiedzieć na nurtujące ich pytanie. Wiele kwestii dotyczy samych stropów. Nowoczesne rozwiązania, takie jak strop cobiax to rewolucja i szansa na optymalizację całego budynku. Coraz więcej osób chce zastosować u siebie strop gęstożebrowy, który również świetnie wpisuje się w nowoczesną stylistykę. Czy wiesz czym cechuje się taki rodzaj zabudowy i kiedy można go zastosować? W tym artykule odpowiemy na wszystkie ważne pytania i przedstawimy wady i zalety tego rodzaju stropu. A więc zaczynamy!
Strop gęstożebrowy porotherm – jak wygląda w praktyce?
Strop to element bliski wszystkim inwestorom, budowniczym i projektantom. Jego zadaniem jest przenoszenie ciężaru obciążeń, a także usztywnienie całej bryły budynku. Pozwala na zachowanie odpowiednich warunków termicznych oraz warunków akustycznych. Strop dzieli budynek na kondygnacje i zapewnia ochronę przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Jeśli chodzi o materiały wyróżniamy stropy żelbetowe, drewniane i stalowe.
Zastanawiasz się jak wykonany jest strop gęstożebrowy? W tym rodzaju stropu mamy doczynienia z żebrami, czyli prefabrykatami belek stropowych. Belki są rozmieszczone w odległości od 30 do 60 cm, a pomiędzy nimi układane są pustaki stropowe, w celu zapewnieniu izolacji. To wszystko pokrywa się tak zwanym nadbetonem, a całe wypełnienie musi być sztywne. Częstą praktyką jest także stosowanie żeber rozdzielczych, które zapewniają zwiększoną odporność całej konstrukcji. Jeśli planujesz wybudować dom, koniecznie sprawdź projekty stropów gęstożebrowych, które dadzą wizualizacje tego rozwiązania w praktyce.
Strop gęstożebrowy – wady i zalety
Jeśli chodzi o plusy i minusy, w tego rozwiązaniu mamy więcej zalet. Strop można zamontować ręcznie, elementy są lekkie i nie potrzeba do ich montażu dźwigu, a sama instalacja jest względnie łatwa. Dużą wadą jest natomiast możliwość uginania się belek pod ciężarem. Na szczęście pomaga w tym zastosowanie belek wspomagających, czyli rozdzielczych. Strop gęstożebrowy ma wielu zwolenników i zyskuje na popularności w ostatnich latach.
Warto pomyśleć o konserwacji pokryć dachowych. Poznaj ofertę na kosbud.com.pl