Najlepsze rośliny doniczkowe do ozdoby wnętrz

kwi 4, 2021 przez

Najlepsze rośliny doniczkowe do ozdoby wnętrz

Rośliny doniczkowe stanowią idealną ozdobę każdego wnętrza. Mogą nadawać charakteru i wprowadzać naturalny klimat, nie tylko do salonu, ale i do kuchni, sypialni czy biura. Jednakże, niektóre rośliny są bardziej wymagające w utrzymaniu, a inne działają korzystnie na ludzkie zdrowie. W tym artykule omówimy najlepsze rośliny doniczkowe do ozdoby wnętrz oraz ich korzyści dla zdrowia.

 1. Rośliny doniczkowe łatwe w utrzymaniu
  Rośliny doniczkowe, które nie wymagają dużo uwagi to np. bluszcz, paproć, sansewieria, sukulent czy kalanchoe. Bluszcz i paproć to gatunki, które łatwo się rozrastają oraz odpornie na różnego rodzaju uszkodzenia. Sansewieria jest znana z właściwości oczyszczających powietrze, ale także wymaga niewielkiej ilości wody. Sukulenty i kalanchoe to rośliny, które żyją w suchych, pustynnych warunkach, a zatem nie potrzebują dużo wody.

 2. Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze
  Rośliny doniczkowe w każdym wnętrzu działają korzystnie na jakość powietrza, ale są gatunki, które w szczególności oczyszczają powietrze. Są to np. dracena, fikus, aloes, chryzantema, skrzydłokwiat, bromelia, storczyk i pachira. Dracena jest skutecznym filtrem powietrza, a fikus wytwarza tlen, który poprawia jakość powietrza. Aloes to roślina, która wytwarza tlen w nocy, a filtruje powietrze w ciągu dnia. Chryzantema, skrzydłokwiat i bromelia oczyszczają powietrze z toksyn i chemikaliów. Storczyk i pachira to gatunki, które poprawiają jakość powietrza dzięki zwiększonej wilgotności.

 3. Rośliny doniczkowe poprawiające zdrowie
  Rośliny doniczkowe mają również korzyści zdrowotne dla ludzi. Są to np. lawenda, rozmaryn, cytrynowiec, szałwia, mięta, a także aloes i bromelia. Lawenda, rozmaryn, cytrynowiec i szałwia to gatunki lecznicze, które pomagają w walce z chorobami i stanami zapalnymi. Zgodnie z badaniami, rośliny te poprawiają nastrój i zmniejszają stres. Mięta to roślina, która zmniejsza bóle żołądka i działa uspokajająco na nerwy. Aloes i bromelia to rośliny, które łagodzą objawy chorób dróg oddechowych, a także działają kojąco na skórę.

 4. Rośliny doniczkowe ozdobne
  Oprócz korzyści zdrowotnych, rośliny doniczkowe stanowią dekoracyjny element każdego wnętrza. Najlepsze gatunki to np. kaktus, wrzos, storczyk, kalanchoe, roślina jadalna czy ananas dekoracyjny. Kaktus to gatunek, który w pustynnych wnętrzach sprawia, że pomieszczenie wygląda wyjątkowo oryginalnie. Wrzos to roślina, która wprowadza romantyczny klimat do każdego wnętrza. Storczyk i kalanchoe to kwiaty, które długo kwitną i są wspaniałą ozdobą do każdej kuchni czy salonu. Roślina jadalna, tak jak na przykład bazylia czy oregano, to idealny wybór do każdej kuchni, a ananas dekoracyjny stanowi ciekawą i oryginalną ozdobę mieszkania.

 5. Rośliny doniczkowe w każdym wnętrzu
  Nie ma ograniczeń, gdzie można umieścić rośliny doniczkowe. Mogą stanowić ozdobę kuchni, sypialni czy biura. Dzięki łatwości w utrzymaniu i korzyściom zdrowotnym, warto umieścić w każdym wnętrzu choć jedną roślinę doniczkową. Dzięki nim, mieszkanie będzie wyglądało bardziej oryginalnie, a powietrze w nim będzie ciekawsze oraz korzystne dla zdrowia użytkowników.

Podsumowując, rośliny doniczkowe to nie tylko ozdoba, ale także korzystne dla zdrowia elementy każdego wnętrza. Wymienione w artykule gatunki to tylko niektóre z najlepszych roślin do ozdoby wnętrz oraz korzystania z ich właściwości zdrowotnych. Warto wybrać dla siebie odpowiednie rośliny i cieszyć się ich estetyką oraz skutecznością w oczyszczaniu powietrza oraz złagodzeniu chorób i stresu.

Podobne

Tagi