Domy szkieletowe – najważniejsze informacje
Jeszcze kilka lat temu w Polsce o domach budowanych w systemie szkieletowym nie słyszano. Technologia ta stała się bardzo popularna najpierw w Kanadzie i USA, następnie zyskała swoich zwolenników w krajach Europy Zachodniej, aż w końcu dotarła do Polski. W naszym kraju prym jednak jeszcze wiodą domy murowane, ale z każdym rokiem coraz więcej inwestorów stawia na budowę domu szkieletowego.
Konstrukcja i jej trwałość
Konstrukcja domów szkieletowych, mimo że nie jest murowana, a wykonana z drewna jest solidna i bardzo trwała. Wiele osób interesujących się budową domów w takim systemie szuka informacji na jej temat zasięgając wiedzy u fachowców oraz wpisując różne frazy w wyszukiwarkę Internetową, przykładowo: „dom szkieletowy konstrukcja”, „dom kanadyjski konstrukcja”, dom szwedzki konstrukcja” czy „konstrukcja domu szkieletowego”. Należy jednak pamiętać, że Internet jest „kopalnią wiedzy”, ale nie wszystkie informacje w nim zdobyte są zgodne z prawdą. Konstrukcja domów szkieletowych jest wykonana z wysokiej jakości drewna z drzew iglastych. Drewno przeznaczone do budowy powinno posiadać wymagane atesty. Na miejsce budowy dostarczane są już gotowe szkielety, z których układany jest dom. Dom szkieletowy wykonany na solidnej konstrukcji charakteryzuje się trwałością na kilkadziesiąt, a nawet kilkuset lat.
Zalety i wady domów szkieletowych
Domy szkieletowe posiadają mnóstwo zalet. Po pierwsze, są ekologiczne i przyjazne środowisku. Decydując się na ich budowę dbamy o naszą planetę. Dodatkowo domy te charakteryzuję się o wiele niższymi kosztami budowy od domów murowanych oraz są energooszczędne. Dzięki temu w czasie użytkowania domu jesteśmy w stanie zaoszczędzić spore kwoty. Ponadto dom szkieletowy możemy mieć gotowy w ciągu roku,6 -miesięcy, a nawet 3-miesięcy. Jest to szczególnie ważne dla osób zdeterminowanych do szybkiej budowy własnego gniazdka. W tym przypadku przysłowie „co nagle to po diable” nie sprawdza się. Domy szkieletowe, mimo krótkiego czasu budowy, są budynkami solidnymi i trwałymi. Sceptycy jednak doszukują się wad domów budowanych w systemie szkieletowym i próbują je znaleźć „na siłę”. Zarzucają im m.in. słabą akustykę, skrzypienie stropu czy łatwopalność. Nie jest to jednak prawdą. Dom szkieletowy wybudowany zgodnie ze sztuką nie przyniesie nam w przyszłości niemiłych niespodzianek.