Po czym poznać okna energooszczędne?

kwi 11, 2023 by

Po czym poznać okna energooszczędne?

Chociaż nie istnieje ścisła definicja okien energooszczędnych, są pewne wyznaczniki, które sprawiają, że dany rodzaj okien nazywa się w ten sposób. Kilka z nich jest widocznych gołym okien. Jakie to cechy? Przeczytaj ten krótki artykuł, a dowiesz się, jak szybko rozpoznać, czy okna są energooszczędne i na jakie parametry zwracać uwagę przy zakupie. 

Współczynniki określające energooszczędność

Mianem urządzeń i elementów architektonicznych energooszczędnych nazywa się zwykle takie, które sprzyjają utrzymaniu niskiego współczynnika Ep, czyli określającego maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną. Na współczynnik Ep ma wpływ wiele czynników, na przykład rodzaj zastosowanej izolacji, wentylacji czy ochrona okien. Z kolei poszczególne elementy wyposażenia opisywane są poprzez współczynnik U, który informuje, ile W energii ucieka przez metr kwadratowy tego elementu w momencie, gdy różnica temperatur po obu stronach jest równa 1 K. Przyjmuje się, że dla okien energooszczędnych współczynnik U powinien wynosić maksymalnie 0,9 W/m2K (dla okien dachowych 1,1 W/m2K).

Jak wyglądają ramy i szyby okien energooszczędnych? 

Ramy okien energooszczędnych charakteryzują się solidną stolarką okienną, która zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Najczęściej produkuje się je z PCV, które zapewnia dobrą szczelność. Niezwykle ważna jest głębokość profili. Przyjmuje się, że powinna ona wynosić przynajmniej 70 mm. Zapobiega to powstawaniu liniowych mostków termicznych – podkreśla specjalista z firmy budowlanej ”NOWY DOM” S.C. z Krosna.

Okna energooszczędne różnią się wyglądem od pozostałych. Mają specyficzną budowę i są wykonane ze specjalnych materiałów. Zazwyczaj są to okna 2-, 3-, 4-, 5- lub nawet 8-komorowe. Tafle mogą być oddzielone specjalną ramką dystansową wypełnioną gazem szlachetnym, a szyby – powleczone warstwą powłoki niskoemisyjnej, która przepuszcza ciepło słoneczne i zapobiega wydostawaniu się go na zewnątrz. W oknach energooszczędnych stosuje się solidne uszczelki i okucia, a często także zawiasy ukryte w wewnętrznej płaszczyźnie złożonych profili. Warto pamiętać, że tego typu okna nie tylko zmniejszają zapotrzebowanie na ogrzewanie domu zimą, ale także pomagają utrzymać niską temperaturę wewnątrz w czasie upałów.

Related Posts

Tags