Bramy rolowane – gdzie się sprawdzą?
Bramy garażowe są jednym z najbardziej podstawowych i nieodzownych elementów aranżacji przydomowego garażu. Czym cechują się bramy roletowe i czym wyróżnia się taka brama? Jakie drzwi do garażu wybrać, gdy dostępna przestrzeń jest bardzo mocno ograniczona? Jak działają fotokomórki i jak wygląda kwestia bezpieczeństwa tego rodzaju bram garażowych? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Czym są bramy rolowane?
Brama rolowana to jeden z rodzajów bram garażowych. Ich cechą charakterystyczną jest konstrukcja oparta na specjalnym wale, na który zwijane są profile. Bramy rolowane zbudowane są z lameli i profilów z aluminium. Posiadają poliuretanowe wypełnienie, co poprawia ich szczelność. Dzięki temu brama nie przepuszcza chłodnego powietrza ani wilgoci z zewnątrz. Bramy garażowe rolowane spotykane są zarówno w zastosowaniach przemysłowych, np. w halach produkcyjnych, ale także w zastosowaniach prywatnych, np. w przydomowych garażach.W każdym z tych przypadków brama roletowa sprawdzi się znakomicie, pozwalając na sporą oszczędność miejsca. Więcej o bramach rolowanych przeczytasz tutaj: https://www.roletyalu.pl/oferta/bramy/bramy-rolowane.
Bramy garażowe i ich rodzaje
Bramy garażowe występują obecnie w czterech podstawowych rodzajach. Pierwszym z nich są bramy segmentowe, czyli bramy złożone z segmentów połączonych ze sobą przy użyciu zawiasów. Innym rodzajem są opisywane w tym artykule bramy rolowane, zajmujące bardzo niewiele miejsca. Wiele osób wciąż decyduje się na bramy garażowe rozwierne, czyli takie, które wyposażone są w dwa rozwierane na zewnątrz skrzydła. Ostatnim rodzajem bram garażowych są bramy uchylne, czyli takie, które posiadają sztywne skrzydło na prowadnicach.
Obecnie największą popularnością cieszą się bramy rolowane i segmentowe. Trzeba jednak wiedzieć, że bramy segmentowe są o wiele droższe od bram rolowanych, a mogą być montowane jedynie w jeden sposób. Cennik bram segmentowych znajdziesz tutaj: https://wojtekj.pl/cennik-bram-garazowych-segmentowych/. Bramy rolowane dają nam w tej kwestii o wiele większą swobodę i oszczędność miejsca.
Brama rolowana – zasada działania
Każda brama rolowana posiada zamontowany napęd zwijający bramę. Posiada również specjalne zabezpieczenia, dzięki czemu nie ma ryzyka, że brama przypadkowo opadnie i zrobi komuś krzywdę. Wbrew pozorom, to właśnie ten rodzaj bram jest najbezpieczniejszy. Aby zamontować bramę rolowaną, należy zacząć od zamontowania ościeżnic i elementów konstrukcji nośnej. Kiedy te elementy zostaną już zamontowane, na prowadnice nasuwa się wszystkie poszczególne części, które następnie podłącza się do napędu. Pozostaje jedynie instalacja mechanizmów antywłamaniowych i klamek.
Zalety bram roletowych
Uszczelki szczotkowe pozwalają na zachowanie pełnej szczelności bramy. Dzięki temu wewnątrz pozostaje ciepło i sucho bez względu na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne. Płaszcz bramy wygląda niezwykle estetyczne i nie psuje całej aranżacji, co ma znaczenie przede wszystkim wizualne. Bramy tworzone są z bardzo wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu są wytrzymałe i bardzo trwałe, mogą służyć przez wiele lat.
Bramy roletowe posiadają hamulec inercyjny. Oznacza to, że nie ma możliwości niespodziewane opadnięcia bramy. W przypadku natrafienia na jakąkolwiek przeszkodę, np. biegające dziecko, kota czy samochód wjeżdżający do garażu, brama samoistnie cofnie się do pozycji otwarcia. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa użytkowania bramy, zwłaszcza, gdy w domu mieszkają dzieci. Dużym plusem roletowych bram garażowych jest fakt, że nie potrzebują one dodatkowego miejsca. Poza tym, możliwe jest sterowanie taką bramą w sposób zdalny, z dowolnego miejsca na świecie. To bardzo nowoczesny i wygodny sposób obsługi bramy. Napęd bramy pozwala na samoistne zwijanie się i rozwijanie bramy, a wysoka jakość prowadnic sprawia, że brama będzie służyć przez wiele lat. Aluminiowe elementy również są trwałe, a do tego odporne na działanie wilgoci i powstawanie korozji.
Czy bramy garażowe rolowane mają jakieś wady? Trudno jest takie znaleźć. Można jednak podkreślić konieczność zastosowania systemów antywłamaniowych, gdyż dla sprytnego złodzieja włamanie się do garażu przez taką bramę nie byłoby tak trudne, jak w przypadku bram podnoszonych i rozwieranych, a tym bardziej antywłamaniowych. Wystarczy jednak zamontować specjalny system, który automatycznie podniesie poziom bezpieczeństwa i sprawi, że ryzyko włamania się do garażu będzie o wiele niższe. Trudno znaleźć jakiekolwiek wady płynące z zastosowania bram garażowych roletowych, dlatego warto rozważyć ich zastosowanie we własnym garażu.
Brama garażowa rolowana – gdzie się sprawdzi?
Bramy garażowe rolowane najlepiej sprawdzają się w miejscach, w których brakuje przestrzeni do zamontowania zwykłej bramy. Rolowana konstrukcja zapewni oszczędność miejsca. Nie jest konieczne posiadanie długiego podjazdu. Mogą być montowane na zewnątrz i wewnątrz garażu, a zasada ich działania jest bardzo prosta. Bramy roletowe to obok bram segmentowych jeden z najpopularniejszych obecnie rodzajów bram. Choć ich budowa jest prosta, do montażu bramy warto zatrudnić profesjonalistów. Tylko wtedy możemy mieć pewność bezawaryjnego działania i pełnego bezpieczeństwa.