Jakie produkty sprawdzają się podczas ciągłych procesów szlifierskich?
Szlifowanie to czynność polegająca na obróbce wykończeniowej powierzchni w celu nadania jej pożądanego kształtu. Wykorzystuje się do tego odpowiednio dobrane narzędzi oraz materiały ścierne. W dzisiejszym artykule przedstawimy produkty stosowane w trakcie ciągłych procesów szlifierskich. Wszystkich zainteresowanych tym tematem zachęcamy do lektury dalszej części wpisu.
Ściernice
Podstawowym narzędziem używanym w czasie szlifowania jest oczywiście szlifierka. To rodzaj ręcznej lub mechanicznej obrabiarki przeznaczonej do końcowej obróbki utwardzonych powierzchni uprzednio przygotowanych do tego innymi metodami. Aby osiągnąć oczekiwany efekt szlifowania, czyli uzyskać wybrany kształt, rozmiar i poziom gładkości obrabianego materiału, do wybranej szlifierki należy dobrać odpowiednią ściernicę.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, pracownik firmy Pferd-VSM, oferującej sprzedaż materiałów ściernych i narzędzi do szlifowania: Ściernica to narzędzie zbudowane z ziaren ściernych oraz spoiwa w postaci nośnika materiału ściernego. Dobiera się je do rodzaju obrabianego materiału. Najczęstszym kryterium podziału ściernic jest ich kształt. Trzema najpopularniejszymi są ściernice tarczowe, trzpieniowe i garnkowe. Poza tarczami ściernymi zalicza się do nich też różnego typu wykroje, bloczki i szczotki. Ściernicą może być również kamień szlifierki.
Materiały ścierne
Podczas ciągłych procesów szlifierskich niezbędne są materiały ścierne, czyli tworzywa wykorzystujące ziarna ścierne o znakomitych właściwościach skrawnych. Do grupy materiałów ściernych zalicza się przede wszystkim arkusze papieru ściernego, a także taśmy ścierne, krążki, rolki, gąbki, włókniny oraz różnego typu pasy bezkońcowe. W trakcie ich produkcji używane są ziarna minerałów takich jak korund, węglik krzemu czy diament. Często stosowany jest również azotek boru. Produktami szczególnie polecanymi w czasie ciągłego szlifowania są materiały z ziarnem kompaktowym, pozwalające na uzyskanie stałej chropowatości powierzchni, bez konieczności ciągłej wymiany pasa.
Akcesoria szlifierskie
Końcowy efekt procesu szlifowania uzależniony jest też od doboru akcesoriów szlifierskich. Należy bowiem wiedzieć, że ich zakup jest tak samo ważny, jak dobór materiałów ściernych do urządzeń szlifujących. Do najpopularniejszych akcesoriów należą pilniki, stosowane do skrawania powierzchni w celu jej końcowego wykończenia. Na wyposażeniu każdego warsztatu powinien znaleźć się przynajmniej jeden pilnik płaski. Model ten uważany jest za najbardziej uniwersalny, dzięki czemu sprawdza się w większości prac wymagających obróbki powierzchni metalowych oraz wykonanych z tworzyw sztucznych. Podczas szlifowania materiałów o nieregularnych kształtach doskonale sprawdzają się pilniki okrągłe, półokrągłe, trójkątne i czworokątne.