Wnętrza w stylu skandynawsko-industrialnym: Zimna surowość i ciepła prostota

lut 10, 2022 przez

Wnętrza w stylu skandynawsko-industrialnym: Zimna surowość i ciepła prostota

Wnętrza w stylu skandynawsko-industrialnym: Zimna surowość i ciepła prostota

I. Dobór kolorów i materiałów

Wnętrza w stylu skandynawsko-industrialnym to połączenie surowych elementów typowych dla stylu industrialnego z minimalistycznymi rozwiązaniami skandynawskiego designu. W takim aranżacji wyróżniają się przede wszystkim kolory i materiały.

 1. Kolorystyka

Kolory, jakie odnajdą się w wystroju pomieszczeń w tym stylu, to przede wszystkim biele, szarości, beże i czernie. Mogą pojawić się też mocniejsze akcenty, np. granatowe, czerwone czy ciemnozielone.

 1. Materiały

Charakterystycznym materiałem przy tym stylu są surowe materiały takie jak beton, ciemne drewno, cegła, metal. Jednak nie należy przesadzać i zapełniać wnętrza jedynie elementami surowymi. Ważny jest spokój i równowaga. W aranżacji w stylu skandynawsko-industrialnym równie ważne jak surowe elementy są ozdoby i dodatki wykonane z naturalnych materiałów takich jak drewno, skóra czy proste tkaniny.

II. Meble i dodatki

Wyposażenie wnętrza w stylu skandynawsko-industrialnym to głównie meble o prostej, a zarazem geometrycznej formie. Zazwyczaj wykonane są z surowych materiałów, takich jak metal, drewno, beton czy skóra.

 1. Meble

Charakterystyczne dla tego stylu są masywne stoły z drewna, stalowej ramy z ozdobnymi śrubami. Często w wystroju spotyka się również proste półki, a także metalowe szafki, które pasują idealnie do surowych ścian.

 1. Dodatki

Wnętrza w stylu skandynawsko-industrialnym podobnie jak w stylu skandynawskim zawierają dużo roślin oraz kwiatów. Lampy z metalu, słoiki na przyprawy, drewniane pudełka na biżuterię to zaledwie kilka z wielu dodatków, które pasują do takiej aranżacji i spółgrają z surowymi elementami, nadając wnętrzom ciepłego charakteru.

III. Kuchnia i łazienka

Styl skandynawsko-industrialny zyskuje również popularność w aranżacji kuchni i łazienek. Doskonale sprawdzi się wtedy połączenie surowych i nierdzewnych elementów z delikatnymi akcesoriami oraz dodatkami nawiązującymi do stylu scandinavian, np drewnianymi ręcznikami, białymi tekstyliami czy roślinami.

 1. Kuchnia

Kuchnia z reguły jest prosta i funkcjonalna. W takim przypadku proponowane są blat z ciemnego drewna lub z betonu, a także ciemne płytki, które równoważą biel ścian. Drewniane krzesła, wiszące lampy i dodatki z natury pełnią funkcję kolorystyczną oraz dodają domowej atmosfery.

 1. Łazienka

W łazience można połączyć elementy surowego industrialu z delikatnymi tkaninami oraz delikatnymi detalami. W takim przypadku można zastosować białe płytki, a do tego metalowe dodatki, ogromne lustra i minimalistyczne łazienki szafki w kontrastowych do białych ścian kolorach.

IV. Oświetlenie i dekoracja okien

Wnętrza w stylu skandynawsko-industrialnym owo jeden z bardziej wymagających stylów, gdzie oświetlenie ma niebagatelny wpływ na nastrój mieszkania. Dlatego też zaleca się, aby w aranżacji zastosować naturalne źródła światła.

 1. Oświetlenie

Popularne wśród designerów i aranżerów są lampy z materiałów surowych, np. ze stali nierdzewnej, miedzi, z betonu lub drewna. Ważne, aby pasowały one do pozostałych aranżację.

 1. Dekoracja okien

Podobięństwo do surowych elementów można uzyskać również, dobierając delikatną i minimalistyczną dekorację okien. Warto postawić na jasne zasłony czy rolety w stonowanych kolorach z naturalnych materiałów, jak lina czy bawełna.

V. Styl skandynawsko-industrialny w pomieszczeniach

Styl skandynawsko-industrialny sprawdzi się w pomieszczeniach o różnym przeznaczeniu i charakterze. Wszędzie tam, gdzie chcemy pogodzić prostotę, funkcjonalność z surowością i niebanalnym designem.

 1. Salon

W salonie polecamy postawić na kanapę w kolorze czarnym lub szarym, plus modne obecnie skórzane fotele. Warto wyposażyć się w dużą drewnianą lub betonową półkę na książki oraz w wiszące oświetlenie.

 1. Sypialnia

Tutaj dobierzmy niskie łóżko bez ramy z drewna lub betonu, naturalne tekstylia, z szarych i białych materiałów, a do tego wiszące lampy. Koniecznie trzeba dodać rośliny oraz drewniane pudełka na biżuterię.

 1. Pokój dziecka

W pokoju dla dziecka postawmy na białe, proste meble: łóżko, szafki, półki. Zastosujmy drewnianą zabawkową skrzynkę, która zapewni nam dodatkowe miejsce do przechowywania. Warto też wykorzystać siatkowe kosze jako przegródki do organizacji drobiazgów.

Podsumowanie

Styl skandynawsko-industrialny to połączenie surowych materiałów typowych dla stylu industrialnego oraz minimalistycznego, pełnego prostoty designu stylu skandynawskiego. Wnętrza w tym stylu cechują się zimną surowością oraz ciepłą prostotą. Surowe elementy, takie jak beton, ciemne drewno czy metal harmonijnie grają z dodatkami wykonanymi z naturalnych materiałów – drewna, skóry i prostej tkaniny. W aranżacji w stylu skandynawsko-industrialnym równie ważne co surowe elementy są ozdoby i dodatki, które nadają wnętrzom ciepłego charakteru. Połączenie tych dwóch stylów daje wiele możliwości aranżacyjnych, zarówno w kuchni, w łazience, w pokoju dziecięcym, jak i w salonie czy sypialni.

Podobne

Tagi