Praktyczne porady dotyczące doboru oświetlenia w domu: Jasność i wydajność

gru 8, 2020 przez

Praktyczne porady dotyczące doboru oświetlenia w domu: Jasność i wydajność

W dzisiejszych czasach oświetlenie w domu pełni wiele ról – oprócz oczywistej funkcji oświetlenia pomieszczenia, ma ono również wpływ na atmosferę, nastroje oraz styl. Dlatego tak ważne jest, aby dobrać odpowiednie źródła światła, które będą nie tylko jasne, ale również wydajne oraz energooszczędne. W tym artykule przedstawimy praktyczne porady dotyczące doboru oświetlenia w domu, skupiając się na jego jasności oraz wydajności.

 1. Dobór odpowiedniego rodzaju źródła światła
  Przy wyborze oświetlenia w domu, warto zwrócić uwagę nie tylko na jasność, ale również na rodzaj źródła światła. Istnieją trzy najpopularniejsze rodzaje oświetlenia: żarówki halogenowe, LED oraz energooszczędne świetlówki. Każdy z nich ma swoje zalety oraz wady, warto więc zastanowić się, które rozwiązanie będzie dla nas najlepsze.

 2. Należy zwrócić uwagę na jasność światła
  Odpowiednie oświetlenie domu powinno zapewnić nie tylko wystarczającą jasność, ale również dostosować ją do indywidualnych potrzeb. W przypadku pomieszczeń, w których spędzamy dużo czasu, warto zainwestować w źródła światła, które są w stanie oświetlić pomieszczenie na wysokim poziomie, zapewniając przy tym odpowiednią atmosferę. W przypadku pomieszczeń, takich jak łazienki czy kuchnie, warto zwrócić uwagę na jasność oraz temperaturę barwową światła, aby była ona odpowiednia do wykonywanych w tych pomieszczeniach czynności.

 3. Wydajność oświetlenia a oszczędność energii
  Istotnym elementem przy wyborze oświetlenia w domu jest jego wydajność oraz oszczędność energii. Dlatego warto zwrócić uwagę na klasę energooszczędności, która będzie pozwalała zmniejszyć koszty energii. Dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie inteligentnych systemów oświetlenia, które pozwalają na łatwe sterowanie natężeniem oraz barwą światła, a co za tym idzie – zmniejszenie kosztów energii.

 4. Zwracaj uwagę na kształt oraz kolor źródła światła
  Kształt oraz kolor oświetlenia mają ogromne znaczenie dla wyglądu całego pomieszczenia. W zależności od indywidualnych preferencji, warto zwrócić uwagę na kolor światła – ciepły lub zimny – oraz na jego kształt. Dbanie o estetykę pomieszczenia wyposażonego w odpowiednie źródła światła przynosi wiele korzyści, między innymi poprzez efekt wizualny oraz przestrzenny, który może wzbogacić każde wnętrze.

 5. Nie zapomnij o odpowiednim rozmieszczeniu źródeł światła
  Ostatnią, ale nie mniej ważną poradą dotyczącą doboru odpowiedniego oświetlenia w domu jest wybór odpowiedniego rozmieszczenia źródeł światła. Pozwoli to na odpowiednie oświetlenie każdego pomieszczenia, a co za tym idzie – zapewni najlepsze warunki do pracy i odpoczynku. Warto zwracać uwagę na takie detale jak umiejscowienie podstawionki, rozmieszczenie żyrandoli, kinkietów czy lamp stojących – właściwe rozmieszczenie źródeł światła wpłynie pozytywnie na jakość użytkowania pomieszczeń.

Podsumowując, wybierając oświetlenie w domu warto zwrócić uwagę na jasność, wydajność oraz kształt źródła światła. Dobierzmy źródła światła do indywidualnych potrzeb, aby każde pomieszczenie w naszym domu stało się przyjemniejsze w użytkowaniu i bardziej wygodne w codziennym funkcjonowaniu.

Podobne

Tagi