Jaką grubość ma blacha używana do pokrywania dachów?

kwi 24, 2023 by

Jaką grubość ma blacha używana do pokrywania dachów?

Jakość pokrycia blaszanego zależy od wielu czynników, związanych z formą, jakością wykonania prac blacharskich i warunków eksploatacji. Natomiast w przypadku samego materiału, czyli blachodachówki, blachy trapezowej czy na rąbek stojący kluczowe znaczenie ma grubość stalowego rdzenia oraz liczba i jakość powłok zabezpieczających. Dowiedz się, jaka jest optymalna grubość blachy używanej do pokrywania dachów.

Przegląd grubości popularnych pokryć blaszanych

Blachy używane do pokrywania dachów mogą mieć różną grubość, zależnie od rodzaju materiału i standardów stosowanych przez producenta. Oto orientacyjne grubości metalowych rdzeni popularnych blach dachowych:

  • blacha stalowa powlekana – na przykład blachodachówka powinna mieć rdzeń stalowy o grubości minimum 0,5 mm, blachy na rąbek mieszczą się w granicach 0,5-0,7 mm, a blachy trapezowe 0,5-0,7 mm;
  • blacha aluminiowa – ma zazwyczaj grubość 0,5-0,7 mm;
  • blacha miedziana – 0,6-0,8 mm;
  • blacha tytan-cynk – 0,5-0,7 mm.

Warto podkreślić, że faktyczna grubość blach pokryciowych jest powiększona o warstwy ocynku i powłoki polimerowe, które chronią stalowy rdzeń i poprawiają parametry fizyczne materiału.

Czy przy wyborze blachy na dach należy kierować się wyłącznie grubością?

Grubość blachy, która położysz na dachu, jest kluczowym kryterium przy ocenie jakości. Czy to jedyna właściwość materiału, na którą warto zwrócić uwagę przy zakupie? Zagadnienie wyjaśnia przedstawiciel firmy Hanbud, producenta pokryć z blachy powlekanej: – Grubość stalowego rdzenia jest niezwykle istotna. W przypadku blach powlekanych powinna wynosić minimum 0,5 mm, aby zachować zgodność z normami PN-EN 14782 i PN-EN 508-1. Należy też zwrócić uwagę na pochodzenie blachy. Proces jej wytwarzania jest niezwykle złożony, a gotowy produkt może mieć bardzo różne parametry techniczne. Dlatego duże znaczenie ma to, czy producent pokryć dachowych wykorzystuje blachę stalową od zaufanych dostawców, którzy gwarantują wysoką, niezmienną jakość surowca.

Grubość blachy powlekanej to niezwykle ważny, lecz nie jedyny warunek wykonania szczelnego i trwałego pokrycia dachowego. Kluczowe znaczenie ma też sposób zabezpieczenia blachy przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi oraz jakość wykonania prac dekarskich. O tym, jak długo pokrycie zachowa szczelność, decydują też warunki eksploatacji dachu, np. zanieczyszczenie liśćmi i gałęziami wysokich drzew sprzyja powstawaniu ognisk korozji.

Related Posts

Tags