Wynajem maszyn drogowych – kiedy to się opłaca?
Wysoka jakość dróg ma ogromne znaczenie dla transportu i tym samym dla całej gospodarki. Dlatego tak ważne jest używanie podczas prac drogowych profesjonalnych i wydajnych maszyn, takich jak walce czy rozściełacze asfaltu. Sprzęty tego typu są bardzo drogie, zarówno jeśli chodzi o zakup, jak i o utrzymanie. Na szczęście nie trzeba posiadać ich na własność do prowadzenia prac – alternatywą jest wynajem. Kiedy warto skorzystać z tej opcji?
Okazjonalne prace drogowe
Z wynajmu maszyn drogowych, oferowanego między innymi przez firmę Bellator, bardzo często korzystają firmy i osoby prywatne, które potrzebują dostępu do profesjonalnego sprzętu jedynie okazjonalnie, do przeprowadzenia pojedynczych prac, a nie na stałe. Nawet długoterminowy wynajem jest w takiej sytuacji dużo bardziej opłacalny niż kupno własnego sprzętu.
Niespodziewane awarie
Z drugiej strony również profesjonalne firmy zajmujące się prowadzeniem prac drogowych mogą korzystać z wynajmu. Dzieje się tak najczęściej w sytuacji, kiedy ich własny sprzęt ulega niespodziewanym awariom wykluczającym go tymczasowo z użytku. Wynajęcie maszyn drogowych pozwala w takiej sytuacji kontynuować rozpoczęte prace i tym samym zminimalizować ewentualne straty finansowe, do których mógłby prowadzić przestój.
Większe zapotrzebowanie na sprzęt
Zdarza się, że wykonawca prac budowlanych nie posiada dość własnego sprzętu do wykonania danego zlecenia. Wynajem jest w takiej sytuacji stosunkowo tanim rozwiązaniem, które pozwala pokryć chwilowe zapotrzebowanie na urządzenia.
Brak środków na inwestycję
Z wynajmu maszyn drogowych bardzo często korzystają bardzo chętnie małe firmy, które dopiero rozpoczynają swoją działalność gospodarczą i nie dysponują środkami niezbędnymi do zakupu własnego wyposażenia. Nierzadko sięgają po to rozwiązanie również firmy, których tymczasowo nie stać na rozbudowę lub modernizację własnej floty.
Jakie są plusy wynajmu?
Wynajem krótko- i długoterminowy posiada wiele istotnych dla przedsiębiorców zalet. Najważniejsza z nich to oczywiście koszty – wypożyczenie sprzętu na kilka dni jest dużo tańsze, niż kupno nawet używanego sprzętu. Ważne jest również to, że wynajmujący sprzęt nie ponosi kosztów związanych z jego eksploatacją, takich jak ubezpieczenie, przeglądy, naprawy czy przechowywanie – wszystko to należy do obowiązków właściciela maszyny.